Zakładki:
Blogi o tematyce ukraińskiej
Dla ciała i duszy
Media on-line
Moje podróże z żoną
Polecam
Strony oficjalne Ukrainy
Strony związane z Ukrainą
Tego bloga linkują

piątek, 26 stycznia 2007
Ukraińska delegacja skarży się na polską policję - konfrontacja

Czterogodzinne negocjacje z policjantami, groźby aresztowania, w końcu okrążenie przez funkcjonariuszy z psami - tak opisują swój ubiegłotygodniowy pobyt w Polsce uczestnicy delegacji lwowskiej rady miejskiej. Miało do tego dojść podczas kontroli drogowej koło Rzeszowa.

Artykuł zawiera istotne braki dla oceny zachowania inspektorów. Inspekcja transportu drogowego nie może zatrzymać do kontroli pojazdu, który zabiera do 9 osób (vide art.3 ustawy o transporcie drogowym). Generalnie większośc busów wozi do 9 osób, czasami są wersje o wydłużonym podwoziu. Co prawda jest mowa o radnych, kobietach i dzieciach sugerujące większą liczbę niż 9. Ale przyjmując że było po 2 radnych, 2 kobiety i 2 dzieci było ich co najmniej 7 osób (przy założeniu że kierowca nie był radnym, kobietą ani dzieckiem). Możliwe, że "krokodyle" postanowiły się wykazać i nadinterpretowały art.50 w/w ustawy (gdzie jest odnośnik do ustawy o ruchu drogowym). Tylko co z art.3? Ok. Jeśli nawet mogli skontrolować pojazd, to dlaczego do cholery pytali o tachograf? W busie? Już widzę jak sa kontrolowane busiki na Podhalu czy w Krakowie pod tym kątem. Po prostu sądzę, że postanowili wziąć łapówkę od nieświadomych Ukraińców. A że nie bardzo dostali, to się przyczepili i wynaleźli inne braki. Taka jest dobroć Polaków dla Ukrainy. Taka postawa trochę zaprzecza tezie głoszonej przez władze polskie o dobrej współpracy z Ukrainą.  Tu nie wystarczą deklaracje polityczne, tylko należy edukować zwykłych ludzi czy funkcjonariuszy państwowych. A zachowanie celników w Medyce to już szczyt chamstwa i bezczelności.

 

środa, 24 stycznia 2007
Pomnik Strzelców Siczowych we Lwowie

На Старому цвинтарі парку “Знесіння” відбулось урочисте освячення пам’ятника Січовим Стрільцям, які трагічно загинули в грудні 1918 р.

Strzelcy Siczowi są tym dla Ukraińców, czym dla Polaków Legiony Piłsudskiego. Siłą, która miała dać niepodległość krajowi w służbie armii zaborczej. Nam Polakom się źle kojarzą, bowiem to oni byli tymi z którymi musieli walczyć o Lwów Orlęta. Jednak w naszej historii nie brak oddziałów, które u sąsiadów sa odbierane inaczej niż w Polsce (Legiony, powstańcy śląscy czy wielkopolscy, dywizja Hallera ). Nie możemy odbierać innym prawa do stawiania pomników czy w inny sposób celebrowania pamięci. Nawet jeżeli nie do końca ich postępowanie wobec przeciwników było fair. Owszem można wyrazić dezaprobatę, ale nie wolno żądać niestawiania czy burzenia pomników. Historia musi zostać odpolityczniona.

Ukraińscy Strzelcy Siczowi

czwartek, 18 stycznia 2007
Wojna na górze czyli agonia pomarańczowej rewolucji??

Parlament ukraiński odebrał wczoraj głowie państwa główne atrybuty jego władzy - prawo decydowania o obsadzie stanowisk premiera, szefów MSZ i Ministerstwa Obrony. - Wiktor Juszczenko został królową angielską - komentują w Kijowie.

Ukraine parliament reduces president's powers

Zaczęło się. Walka trzech liderów (Juszczenko, Janukowycz i Tymoszenko) i ich partie o władzę. Taka jest młoda demokracja. Działanie na złość niedawnym sojusznikowi może się odbić źle Julii, ale może też jest przynieść upragniony owoc w postaci fotela premiera. Co prawda obecnie Wiktor Fedorowycz trzyma ster premierostwa, ale zawsze można wespół z Wiktorem Andrijowyczem go wysiudać (w zbliżeniu do niego Julii może pomóc zagrożenie utraty części władzy przez prezydenta). Jak widać Tymoszenko wg sondaży cieszy się większą popularnością (jak każdy kto bije w bęben populizmu). Chce wypaść jako jedyna kandydatka do premierostwa, która jest w stanie znaleźć wspólny język z prezydentem Ukrainy i mogąca przeprowadzić konieczne reformy na fali swojej popularności.

popularność Wiktora Juszczenkipopularność Wiktora Janukowyczapopularność Julii Tymoszenko

za:Політичний бартер Тимошенко

Juszczenko nie próżnuje i walczy o swoje prerogatywy. Wie doskonale, że nie po to walczył o uznanie wyników wyborów prezydenckich przez nomenklaturę Kuczmy i jego podwładnych, aby teraz zostać marionetką, prezydentem malowanym. A skupienie władzy w rękach jego niedawnego rywala w walce o fotel prezydencki jest zapewne policzkiem, jak nie nokautem.
środa, 17 stycznia 2007
Śmierć ukraińskiego deputowanego

УЧОРА близько 14.00 під час полювання на вовків біля села Червоний Шахтар за 33 кілометри від Ізюма Харківської області народний депутат України від фракції Партії регіонів Євген Кушнарьов отримав важке вогнепальне поранення.

Jeden z czołowych polityków rządzącej Partii Regionów Ukrainy Jewhen Kusznariow zmarł w środę wskutek rany postrzałowej odniesionej dzień wcześniej podczas polowania.

Jeśli wierzyć relacji uczestników polowania, to Kusznariow musiał stać na linii strzału. Chyba, że wszyscy byli w sztok pijani i strzelali byle gdzie jak zobaczyli wilka. Albo mieli specjalne nakładki na strzelby do strzelania pod kątem 45o. Żarty żartami, ale sądzę, że mogło po prostu dojść do nieszczęśliwego wypadku (mam co prawda jeszcze inne koncepcje ocierające się o political fiction z uwagi na przeszłość polityczną zmarłego).

МВД рассмотрит версию убийства Кушнарева

MSW Ukrainy rozważa zmianę kwalifikacji zdarzenia z ciężkiego uszkodzenia ciała (§128 UKU) na nieumyślne zabójstwo (§119 UKU) w związku ze śmiercią deputowanego.

Тимошенко выразила соболезнования семье Кушнарева.

Człowiek zmarł i zgodnie z zasadą "o zmarłym dobrze albo milczeć" więc tu zakończę wywody. Ciekawostką jest co innego. Zachowanie przeciwniczki politycznej Julii Tymoszenko. Przy obecnym chamstwie politycznym w Polsce, nie wierzę gdyby zginął w podobnych okolicznościach dajmy lider lewicy mający podobną biografię (np. SLD, UP, SDPl) by ktoś z prawicy złożył kondolencje rodzinie (mowa o LPR, PIS itp.). I vice versa. Śmiejemy się Polacy jacy to jesteśmy zachodni w manierach i cywilizowani bardziej niż ci ze Wschodu, ale to ułuda. Chamstwo jest i w Polsce. Niestety wygrywa coraz bardziej.

niedziela, 07 stycznia 2007
Христос народився!

З Різдвом Христовим!

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia obchodzonych przez prawosławnych i grekokatolików życzę wyznawcom chrześcijaństwa tych obrządków spędzenia i przeżywania tych dni w zdrowiu, radości oraz ciepłej i rodzinnej atmosferze. Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia!

 

narodziny Jezusa

"A oto gwiazda,
którą widzieli na Wschodzie,
szła przed nimi,
aż przyszła i zatrzymała się
nad miejscem, gdzie było Dziecię..."
Ewangelia wg św. Mateusza 2, 9b

 

sobota, 06 stycznia 2007
Wieści z Ukrainy - gry i zabawy ludu

Ukraińcy masowo zmieniają swoje nazwiska: Bułhakow zamiast Gogola i Juszczenko, Janukowycz oraz Tymoszenko w miejsce Kiełbasy, Ryja i Gnidy

Tak się zastanawiam, czy jest to sensowne. Z jednej strony są to nazwiska typowe chłopskie o zabarwieniu humorystycznym (podobnie jak u nas w Polsce), zaś z drugiej uważam to za wyraz tęsknoty za nazwiskami o miejskim charakterze, za przynależnością do innej warstwy. W polskiej historii mieliśmy chłopomanię jako wyraz bratania się narodu szlacheckiego (dawniej był on traktowany jako tożsamy z pojęciem Polaka) z narodem chłopskim, który zamieszkiwał na terenach uznanych za etnicznie polskie. Teraz widzę próbę elitomanii jako sztuczne wytworzenie warstwy dawniej nazywanej jako mieszczaństwo i ziemiaństwo (obecnie średnia i wyższa klasa). Awans społeczny dokonuje się nie tylko za pomocą pracy, wykształcenia, pieniędzy ale też nazwiska.

Kielich wygłaszający toasty zaprezentowano w Zaporożu, na wschodzie Ukrainy

Pomysł dobry i oszczędzający wysiłku umysłowego i językowego. Jeśli ktoś lubi pić dużo, to w razie zamroczenia alkoholowego nie jest w stanie wygłosić sensownego i nie powtarzanego toastu. A tak to pyk stukniemy kielichamy i usłyszymy za co pijemy. Dobre i praktyczne.

czwartek, 04 stycznia 2007
Ukraiński protokapitalista spomniczony

W Słowiańsku koło Doniecka powstał pomnik pierwszego przedsiębiorcy. Naturalnych rozmiarów rzeźba z brązu prezentuje mężczyznę z torbami i walizkami.

Ciekawe kiedy w Polsce zostanie postawiony taki pomnik - przedsiębiorcy z lat 80-tych. Polacy jak sądzę zapominają i chyba trochę wstydzą się faktu, że wielu obecnych "rekinów biznesu" tak samo zaczynało. Nie od razu Kraków zbudowano. Wpierw trzeba było zdobyć doświadczenie w handlu, skoro uczelnie państwowe wówczas w Polsce uczyły ekonomii, ale tej marksistowskiej i teoretycznej. Ale cóż duma z polskości wymaga, aby zapominać o niechlubnych początkach naszej świetnej ekonomicznej potęgi.