Zakładki:
Blogi o tematyce ukraińskiej
Dla ciała i duszy
Media on-line
Moje podróże z żoną
Polecam
Strony oficjalne Ukrainy
Strony związane z Ukrainą
Tego bloga linkują

środa, 28 lutego 2007
Przeprowadzka Tymoszczuka za 20 milionów euro

Днями капітан донецького “Шахтаря” Анатолій Тимощук стане гравцем пітерського “Зєніта”. Про це футболіст повідомив видання “Спорт Сегодня”

I jak tu nie grać na Ukrainie. Cena za zmianę barw klubowych Toli Tymoszczuka wyniosła 20 milionów euro czyli dużo więcej niż rekordowe transfery w polskiej piłce nożnej - Żurawski (2 miliony funtów), Błaszczykowski (2,8 miliona euro), Matusiak (1,9 miliona euro). Polscy piłkarze pamiętajcie, że porządne pieniądze to nie tylko zachodnia część naszego kontynentu. Na Wschodzie również dobrze płacą. Szachtar Donieck jak i Dynamo Kijów grały już Lidze Mistrzów, więc ich piłkarze są znani piłkarskiej Europie. Nasi docierają tylko, jak im się uda, do przedsionka Ligi Mistrzów. I dlatego kwoty są dużo niższe.

Anatolij Tymoszczuk

18:45, leszlong , sport
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 lutego 2007
Przerwa- wytłumaczenie
Przepraszam za tak długą przerwę, ale mam problemy z dostawcą internetu. Obecnie jestem w trakcie zmiany operatora i mam nadzieję, że wkrótce blog ożyje i będzie tętnił wpisami.
niedziela, 04 lutego 2007
Akcja "Wisła" - 1947
W tym roku minie 50 lat od rozpoczęcia akcji "Wisła" skierowanej przeciwko ludności ukraińskiej jak i rusińskiej zamieszkujących Polesie, Roztocze, Pogórze Przemyskie, Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki i tzw. Ruś Szlachtowską. Należy pamiętać, że nie była to akcja wyłącznie rządu polskiego, lecz element składowy polityki Związku Radzieckiego wobec tych narodów, które w czasie II wojny światowej odważyły się walczyć z komunistycznym systemem totalitarnym przy boku Niemców (wysiedlenie Tatarów z Krymu, przesiedlenia ludności ukraińskiej, wywózki mieszkańców Litwy, Łotwy, Estonii). Owszem dobór sojusznika w walce o niepodległość dla tych narodów był nieszczęśliwy, gdyż polityka obu systemów totalitarnych wobec maluczkich była taka sama.
Ocenę akcji "Wisła" utrudniają wzajemne animozje Polaków i Ukraińców ciągnące się od XVII wieku. Fatalna polityka I Rzeczpospolitej, głupota ziemiaństwa polskiego (magnaterii), podsycanie nienawiści ze strony zaborców ("divide et impera"), niezrealizowanie koncepcji Piłsudskiego, wprowadzenie w życie idei endeckiej w II RP (przymusowa asymilacja ludności niepolskiej). To wszystko musiało dać efekty straszliwe w postaci wzajemnej rzezi urządzanej przez Ukraińców i Polaków w czasie II wojny światowej i w latach 1945-1947. Cios za cios, ząb za ząb. Kodeks Hammurabiego w pełnej postaci. A III Rzeszy i Związkowi Radzieckiemu było to na rękę. Inspirowali i pomagali, czynili wszystko aby zatruć do cna umysły ludzi.
Nie wolno zapomnieć, że każda wojna jest katastrofą dla ludności cywilnej i zawsze to ona jest ofiarą niezależnie jakiej jest narodowości. Również ludność polska była wywożona z tych terenów, szczególnie ta podejrzewana o sympatyzowanie z Ukraińcami czy antykomunistyczne zapatrywania.
Napisałem to w związku z żądaniami Światowego Kongresu Ukraińców . Czy Polska ma zapłacić za tę akcję? To trudny temat. Do dziś kwestia odszkodowań jakie powinna Polska wypłacić jest drażliwa. Trzeba to jakoś rozwiązać, a nie unikać nawet rozmów na ten temat - strategia strusia stosowana przez rządy III RP nic nie dają, tylko pogarszają wizerunek państwa polskiego. Nie mówię, że należy od razu wypłacić bez szemrania wszystkim, którzy się zgłaszają z pretensjami.