Zakładki:
Blogi o tematyce ukraińskiej
Dla ciała i duszy
Media on-line
Moje podróże z żoną
Polecam
Strony oficjalne Ukrainy
Strony związane z Ukrainą
Tego bloga linkują

czwartek, 29 listopada 2007
Słowiańska sztuka walki

 

Hopak to ukraiński taniec ludowy. Kroki tego tańca w połączeniu z bronią dały sztukę walki znaną jako "bojowy hopak" (więcej informacji tu). Ponieważ ta sztuka walki bazuje na tradycjach kozackich, nie należy dziwić się, że uczą zastosowania sierpa czy cepa jako broni. Wszak czerń kozacka nie była bogata i walczyła dawniej głównie najbardziej dostępną bronią czyli chłopskimi narzędziami.
Jak zwykle przy sztukach walki, większość ćwiczących to mężczyźni, zrzeszonych w organizacji Bojowyj Hopak, ale istnieje również stowarzyszenie przeznaczonego dla dziewcząt pragnących ćwiczyć tę sztukę walki - Asgarda. "Przekrój" zainteresował się tym ciekawym tematem i ukazał się artykuł o dziewczynach uprawiających tę sztukę walki i mających specyficzne podejście do życia. Na stronach "Prz" artykuł ten jest niedostępny, jednak udało mnie się znaleźć ten artykuł w przepastnych zasobach internetu na ukraińskiej stronie.

 

 

Trening bojowego hopaka, przy okazji możemy zobaczyć

 

Wideoklip grupy Tartak pt. "Nasze lato" propagujący Bojowego Hopaka oraz ukazujący korzyści z jego nauki w starciu z rzezimieszkami ;-)

 

Dla początkujących lub nie chcących się bić istnieje też specjalna wersja aerobiku czyli hopakrobik

 

piątek, 23 listopada 2007
Zapal świeczkę ku pamięci ofiar Hołodomoru

 

 

holodomor - cena życia

 

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko wyznaczył ostatnią sobotę listopada jako symboliczną datę uczczenia milionów ofiar ludobójstwa dokonanego na Ukraińcach, Polakach, Rosjanach, Białorusinach mieszkających na terenie Ukrainy będącej pod administracją radziecką. Osoby chcące upamiętnić tych ludzi zagłodzonych przez nieludzki system, powinny zapalić świeczki bądź znicze w oknach w sobotę.

Przyłączam się do apelu Związku Ukraińców w Polsce oraz Cerkwi Greckokatolickiej w Polsce, aby uczcić ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-1933. Można również zapalić wirtualny znicz na stronie Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej. Z tej okazji mniejszość ukraińska zorganizowała w Warszawie Koncert Requiem w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy placu Małachowskiego, rozpoczęcie o godz. 16. Koncert ten jest częścią Dni Pamięci Ofiar, które rozpoczęły się z dniem dzisiejszym. O innych uroczystościach możemy dowiedzieć się z plakatu.

O Wielkim Głodzie pisałem w maju (link). W tej notce można pooglądać dwa filmy o tamtych czasach. Ponadto w sieci znajduje się strona poświęcona ofiarom Hołodomoru z województwa charkowskiego, a na blogu Arsena Awakowa, wojewody charkowskiego, można zapoznać się z dokumentami, listami i zdjęciami z tamtego czasu.

 

poniedziałek, 19 listopada 2007
Muzyczne rozgrzewanie zimy

 

Za oknem zimno, śnieg i mróz. Człowiek tęskni do letnich miesięcy, gdyż wybrałby się znów na wyjazd do wschodnich sąsiadów. Jak wiadomo, na jesienno-zimowe smutki najlepsza jest radosna muzyka, a skoro to blog o Ukrainie, no to poszukałem na Youtube ukraińskich rozgrzewających utworów. Wybór jest od Sasa do lasa, ale co tam. Ważne aby się oderwać od tego co się dzieje za oknem. Zapraszam do posłuchania i pooglądania.

 

 

Piosenka pt. "Na weselu sobie poszalałam"

 

25 Łemkowska Watra w Zdyni k. Gorlic

 

 
TNMK - "Wiwat Ukraina"

 

sobota, 17 listopada 2007
Z życia pomarańczowej i niebieskiej elity

Kiedy trwała pomarańczowa rewolucja na Ukrainie, polskie media przedstawiały polityków opozycji jako tych dobrych, prozachodnich, nieskalanych złem jakim nasiąknięte były partie rządzące wówczas, w tym Partia Regionów Janukowycza. Ten idealistyczny opis trwa do dzisiaj, szczególnie w korespondencjach dotyczących prezydenta Juszczenki. Tymczasem prawda jest inna, mniej romantyczna. Mało kto wie i chce pamiętać, że Juszczenko był premierem Ukrainy i prezesem Narodowego Banku Ukrainy. Powołany został przez ówczesnego prezydenta Kuczmę i przez niego został zdymisjonowany. Nie był więc politykiem spoza tego zamkniętego kręgu, tylko jego współuczestnikiem. Teraz też u naszego sąsiada rządzą oligarchowie i nieważne, że prezydentem jest Juszczenko, a premierem być może zostanie po raz kolejny Tymoszenko. Po prostu jedni oligarchowie wspierają "niebieskich", drudzy "pomarańczowych". Dowód? Proszę. Obecnie z prezydentem Ukrainy związany jest Petro Poroszenko, zwany"królem czekolady". Jego majątek wyceniany jest na 500-750 milionów dolarów, zajmujący 18 miejsce najbogatszych ludzi Ukrainy. Za wsparcie finansowe oligarchowie oczekują odpowiedniej ceny, więc często media ukraińskie ujawniają różne przekręty czy fakty obejścia lub naginania prawa dla tych ludzi. Na portalu gazety "Ukraińska Prawda" znalazłem artykuł o wspomnianym wyżej Poroszence. Poczytać sobie można w nim, jak ów pan wybudował sobie rezydencję (a i pooglądać - artykuł pravda.com.ua), w jaki sposób wszedł w posiadanie ośrodka wypoczynkego "Czajka", na terenie którego kończy budowanie rezydencji dla swojej rodziny. Oficjalnie mówi się o kupnie tego ośrodka za rynkową cenę, ale to wersja oficjalna przedstawiona przez syna Petra Poroszenki.
 
Tak więc oligarchowie z obu stron tak naprawdę są tacy sami, umaczani w nielegalne często interesy, kupno państwowych firm czy ośrodków za niewielkie pieniądze. Nie ma różnicy pomiędzy nimi, dla nich nie liczy się demokracja z jej wolnościami, obowiązkami i prawami. Podobnie jest z ukraińskimi politykami. W razie potrzeby stroją się w piórka prorosyjskie czy proeuropejskie, ale tak naprawdę są proukraińscy, jedynie tutaj mogą sobie rządzić jak chcą. Nawet Janukowycz, który mógł spokojnie po przegranych wyborach prezydenckich wyjechać do Rosji, został na Ukrainie.
 
Dla chętnych zamieszczam również linka do artykułu o życiu niebieskiej elity, również ze zdjęciami z portalu pravda.com.ua.
pałac Poroszenki

rezydencja Poroszenki pod Kijowem, na terenie ośrodka wypoczynkowego "Czajka"

 

rezydencja Janukowycza
rezydencja Janukowycza pod Jałtą