Zakładki:
Blogi o tematyce ukraińskiej
Dla ciała i duszy
Media on-line
Moje podróże z żoną
Polecam
Strony oficjalne Ukrainy
Strony związane z Ukrainą
Tego bloga linkują

czwartek, 18 czerwca 2009
Haydamaky w ukraińskim radio "Promień"

Dziś we czwartek, 18 czerwca, o godz. 21.05 w 2. programie ukraińskiego radia "Promień" w audycji "Ukraiński rock & roll" wystąpi grupa Haydamaky. Mowa będzie m. in. o nowym albumie wydanym w Polsce, na którym ukraińska grupa wystąpiła z polskim zespołem Voo Voo. Audycję można posłuchać poprzez sieć ze strony nrcu.gov.ua, chyba że ktoś jest obecnie w Kijowie i ma możliwość usłyszenia dzięki odbiornikowi radiowemu (105 FM). Istnieje możliwość wygrania tej płyty w mini konkursie przeprowadzonym w trakcie emisji programu.Powtórka audycji w piątek, 25 czerwca, o godz. 4.05.

Informacja pochodzi ze strony haydamaky.com.

У четвер, 18 червня, о 22.05 ГАЙДАМАКИ в передачі “Український рок-н-ролл”, що на Другому каналі Українського радіо “Промінь”. Протягом години прямого ефіру буде розіграно ексклюзивний диск “Voo Voo ї Haydamaky”, що всього два тижні тому вийшов у Польщі. Цінний подарунок отримає слухач, який правильно відповість на запитання ГАЙДАМАКІВ стосовно альбому та співпраці з легендарним польським гуртом Voo Voo.

Слухати "Промінь" у Києві та передачу про тих, хто творить історію українського року зокрема, можна на частоті 105 FM або на сайті nrcu.gov.ua.

Повтор передачі у п'ятницю, 25 черня, о 04:05

czwartek, 21 maja 2009
Symeon Petlura - rocznica urodzin

 

Jutro 22 maja br. w Rzeszowie odbędą się obchody 130. rocznicy urodzin tego ukraińskiego polityka. Oprócz sympozjum naukowego pt. "Piłsudski-Petlura. Wizje niepodległości", przewidziane jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Gimnazjum nr 14 przy ul. Dębickiej. Patronat sprawują m.in. Konsul Honorowy Ukrainz w Rzeszowie oraz Podkarpacki Związek Piłsudczyków w Rzeszowie. Pełny program obchodów jest dostępny na stronie Związku Strzeleckiego "Strzelec", tamże również plakat.

niedziela, 26 kwietnia 2009
Reportaż i zdjęcia z Zony

 

Tym razem w związku z rocznicą wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu proponuję przeczytanie reportażu Łukasza Jabłońskiego z wycieczki w Czarnobylu, Prypeci oraz elektrowni czarnobylskiej w dniu 27 października 2007r. Autor ukazuje jak obecnie wygląda strefa Zony, czy można byłoby w niej zamieszkać i czy prawdą jest, że miasto Prypeć dlaej jest mocno skażone. Ponadto polecam obejrzenie zdjęć wykonanych przez Polaków w trakcie tej wycieczki.

piątek, 27 marca 2009
Los Colorados czyli stonka ziemniaczana

Ta grupa muzyczna z Ukrainy jest bardzo popularna w sieci z powodu "coveru" piosenki Katy Perry "Hot`n`cold". Ale to nie jedyne piosenki, jakie zaśpiewali w swoim wykonaniu.

 
wersja ukraińska
 
 
 
wersja oryginalna
 
Na rozkładzie mają również popularnego artystę z Rosji - Piotra Nalicza. Wersję oryginalną można pooglądać i wysłuchać klikaj w ten link. Nie chcę zamieszczać po prostu zbyt wiele wideoklipów z youtube.
 
 
Jednak ta grupa nie wykonuje li tylko przeróbek czyichś piosenek. Są dość popularni jako grupa rockowa. Pochodzą z Tarnopola i grają muzykę określaną jako "alkoholowy rock". 22 marca w klubie "Szinok" w Tarnopolu odbył się koncert, a zdjęcia i wywiad z członkami zespołu są dostępne pod tym linkiem.
 
 
poniedziałek, 02 marca 2009
Jechał, jechał Kozak miastem

 Їхав, їхав козак містом

Tym razem zapraszam do posłuchania ukraińskiej pieśni ludowej "Jechał, jechał Kozak miastem". Wpierw w wykonaniu zespołu Stara Chata.

 

 

Słowa piosenki:

Їхав, їхав козак містом,
Під копитом камінь тріснув та раз, два,
Під копитом камінь тріснув та раз!

Під копитом камінь тріснув,
Соловейко в саду свиснув та раз, два.
Соловейко в саду свиснув та раз!

- Соловейко, ти мій брате,
Виклич дівчину із хати та раз, два,
Виклич дівчину із хати та раз!

Виклич дівчину із хати,
Маю я їй щось сказати та раз, два,
Маю я їй щось сказати та раз!

Маю я їй щось сказати,
Чи не била вчора мати та раз, два,
Чи не била вчора мати та раз!

- Ой не била, не сварила,
Що з козаком говорила та раз, два,
Що з козаком говорила та раз!

 Dorzucam wersję karaoke dla tych lubią sobie pośpiewać

 

 A teraz załączam wersję disco polo ku pamięci, jak nie należy przerabiać ludowych pieśni. Ostrzegam ta wersja to horror, tylko dla ludzi o mocnych nerwach! ;-)

 

 

niedziela, 22 lutego 2009
Czarnobyl-2 alias "Oko Moskwy "

 

Czarnobyl - ta nazwa kojarzy się najczęściej z elektrownią jądrową koło miasta Prypeć. Jednak za czasów ZSRR funkcjonowały w tych okolicach dwie bazy wojskowe, obecnie opuszczone. Na terenie jednej z nich znajduje się ogromna instalacja. Jej przeznaczenie nie do końca jest pewne. Prawdopodobnie jest to pozahoryzontalny radar wczesnego ostrzegania przed atakiem rakietowym. Wysyłał on fale elektromagnetyczne o określonej częstotliwości, które poprzez jonosferę Ziemi docierały nad terytorium USA. Przeznaczenie drugie, mniejszej jest nieznane.  

 

 

antena Duga-2

 widok anteny odbiorczej systemu Duga-2

Od 1976 roku, uruchomienia systemu Duga, zaczęto w USA i Kanadzie odnotowywać zakłócenia w komunikacji radiowej. Wywnioskowano, iż źródłem tych zjawisk jest Związek Radziecki. Powstały też wtedy liczne teorie do czego służył "ruski dzięcioł" ("Russian Woodpecker") - do komunikacji z okrętami podwodnymi, do zakłócania komunikacji radiowej w USA, jako element tarczy antyrakietowej bądź element sytemu kontroli pogody. Powstała nawet teoria o budowie przez ZSRR systemu kontroli umysłów społeczeństwa amerykańskiego (informacje te pochodzą ze strony historycy.org). W amerykańskiej telewizji wyemitowano nawet program poświęcony tym teoriom.

 

 Program "Nikola Tesla woodpecker signal" kanału One

Znalazłem też teorie, jakoby wybuch w elektrowni jądrowej był spowodowany użytkowaniem pozahoryzontalnego radaru wczesnego ostrzegania bądź ta awaria służyła do ukrycia bazy lub uniemożliwienia jej penetracji ze strony obcego wywiadu (teoriekonspiracyjne.blox.pl). 

Więcej zdjęć, lokalizację obydwóch baz wojskowych i opis wycieczki po nich można zobaczyć na stronach ukraińskich:

1. baza "Czarnobyl-2",

2. baza "Koło",

3. Pripyat.com,

4. Chornobyl.in.ua

niedziela, 15 lutego 2009
Zmiany, zmiany

 

Wreszcie wybudziłem się ze snu zimowego na blogu. Wpadłem w taki miedźwiedzi letarg i nie miałem ochoty pisać. Ta pauza i odskocznia od rutyny dnia codziennego blogera uświadomiła mnie, iż należałoby wprowadzić jakieś zmiany, bo dotychczasowy wygląd bloga wołał o pomstę do nieba. Tak więc zakasałem rękawy i stało się. Mamy nowe. Najpoważniejsza zmiana to całkowicie odnowiony wygląd. Kolejna wkrótce zostanie wprowadzona, a dotyczyć będzie wyglądu linków.

czwartek, 23 października 2008
Ukraińskie karty do gry

 

W oceanie informacji czyli Internecie znalazłem karty do gry z kozackimi motywami. Jak na nie patrzę, to mam nieodparte wrażenie, iż autor tych rysunków częściowo wzorował się na postaciach z filmu Hoffmana "Ogniem i mieczem". W ogóle karty pikowe (winne) przypominają mnie mroczną część kozacczyzny. Bo mamy wiedźmę a la Horpyna, kozaka w stylu filmowego Krywonosa oraz atamana koszowego. Z kolei postacie karo (dzwonek) to raczej postacie wzorowane na postaciach szlachty ruskiej spolszczonej, bez wąsów kozackich długich i osełedca, tylko podgoleni jak polska szlachta. Ale jak ktoś ma inne zdanie w tym temacie, to dobrze. Każdy może snuć własne przypuszczenia. 

 

ukraińskie karty do gry

Aby zobaczyć w powiększeniu karty należy w nie kliknąć albo wejść na stronę englishrussia.com

 

joker

 

Jest jeszcze joker wzorowany na Kozaku Mamaju.

wtorek, 07 października 2008
Cerkiew w Wielkich Oczach

 

Już wkrótce może nie być cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy z 1925r. w tej miejscowości. Jej  dalsze istnienie zależy od dobrej woli urzędników państwowych i samorządowych. Formalnie cerkiew jest administrowana przez starostwo lubaczowskie, ale nie ma ono pieniędzy na jej remont, gdyż są inne pilne potrzeby np. drogi. Wojewódzki konserwator zabytków nie pomoże, gdyż cerkiew jest własnością Skarbu Państwa. Ratunkiem może być komunalizacja cerkwi, ale radni Wielkich Oczu się nie kwapią. Boją się poniesienia odpowiedzialności za jej ewentualne zawalenie się, a winnych w rzeczywistości jest wielu. A stan cerkwi jest opłakany i grozi rozsypaniem się podczas nadchodzącej zimy. Przez lata świątynia nie była odnawiana, użytkowana w latach 1948-1989 jako magazyn, po 1989 roku tylko przeprowadzono w niej prace zabezpieczające. Skarb Państwa nie interesował się całkowitym remontem, bo znajduje się ona na kresach obecnej Polski. Zabrakło inicjatywy i chęci. A jest o co walczyć. Na Podkarpaciu jest to jedyna cerkiew szachulcowa (szkieletowa). W Polsce jest ich tylko kilka. Czy naprawdę nie potrafimy szanować własnego i cudzego dziedzictwa kulturowego? Czy zapadł wyrok skazujący stare cerkwie na rozsypanie się? Dziwi mnie niemoc urzędnicza w stosunku do świątyń obrządku grekokatolickiego. Tak jakby państwo chciało wymazać z historii ich kilkusetletnią obecność na terenach dzisiejszej Polski. A to wszystko się dzieje na terenach dawnego księstwa halickiego, dawnego województwa ruskiego. Na razie popatrzmy na to co jeszcze jest, bo kto wie, czy na wiosnę będzie już tylko można podziwiać cerkiew na fotografiach. A Szlakowi Architektury Drewnianej ubędzie jeden obiekt do oglądania (opis obiektu).

 

 

cerkiew w Wielkich Oczach

 

 
O historii cerkwi w Wielkich Oczach należy poczytać na stronie internetowej tej miejscowości. O sprawie pisze też Gazeta Wyborcza w dodatku regionalnym "Rzeszów".
środa, 10 września 2008
Stadion w Dnipropietrowsku

 

Ukraińcy ukończyli budowę pierwszego stadionu na Euro 2012. Trwała ona od kwietnia 2005 roku i była finansowana przez oligarchę i jednocześnie prezesa klubu Dnipro Igora Kołomojskiego. Koszt wyniósł 65 mln euro (chociaż na polskich stronach internetowych podawana jest suma 45 mln), o czym mowa jest w poniższym filmie (czas 2:07). Maksymalna pojemność wynosi 31 tysięcy widzów Oficjalne otwarcie ma się odbyć 14 września przy udziale prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki i szefa UEFA Michela Platiniego.

 

 Materiał telewizyjny o budowie stadionu na Euro 2012 oraz o problemach z nim związanych

(źródło Kanał 5)

 

Stadion w Dnipropietrowsku

Widok na budowany stadion (więcej zdjęć na uaeuro2012.com)

 

11:52, leszlong , sport
Link Komentarze (4) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11