Zakładki:
Blogi o tematyce ukraińskiej
Dla ciała i duszy
Media on-line
Moje podróże z żoną
Polecam
Strony oficjalne Ukrainy
Strony związane z Ukrainą
Tego bloga linkują

niedziela, 11 października 2009
Matka Boska na pomoc EURO-2012


9. października br. w Kołomyi w trakcie ceremonia poświęcenia symboli EURO-2012, pokazano ikonę Matki Boskiej patronki sportu i piłki nożnej oraz projekt kilimu, który ma być pokazany w trakcie ropoczęcia imprezy. Ów kilim ma być wielkości boiska. Tylko gdzie go będą tkać?? Dodatkowo pokazano symboliczne ceramiczne buławy z końcówką o kształcie piłki nożnej jako planowane pamiątki na te piłkarską imprezę. W ceremonii udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, władz miasta oraz komitetu nadzorującego organizację EURO-2012 na Ukrainie.

Jak się okazuje, z uwagi na trudności gospodarczo-polityczne z przygotowywaniem infrastruktury oraz stadionów na EURO-2012, Ukraińcy sięgnęli po najlepszą broń tj. pomoc Matki Boskiej. Widocznie tylko jej interwencja jest w stanie przyspieszyć toczące się prace, tak aby wszystko zostało zrobione na czas.

 

relacja telewizji NTK

Matka Boska patronka sportu i piłki nożnej

Ikona Matki Boskiej, patronki sportu i piłki nożnej

Ślę podziękowania dla anuszki, dzięki której czujności powstał ten wpis. Powyższe zdjęcie pochodzi ze strony englishrussia.com, gdzie można pooglądać więcej fotografii z tej uroczystości. Skorzystano ze strony internetowej miasta Kołomyja.

22:25, leszlong , sport
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 września 2008
Stadion w Dnipropietrowsku

 

Ukraińcy ukończyli budowę pierwszego stadionu na Euro 2012. Trwała ona od kwietnia 2005 roku i była finansowana przez oligarchę i jednocześnie prezesa klubu Dnipro Igora Kołomojskiego. Koszt wyniósł 65 mln euro (chociaż na polskich stronach internetowych podawana jest suma 45 mln), o czym mowa jest w poniższym filmie (czas 2:07). Maksymalna pojemność wynosi 31 tysięcy widzów Oficjalne otwarcie ma się odbyć 14 września przy udziale prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki i szefa UEFA Michela Platiniego.

 

 Materiał telewizyjny o budowie stadionu na Euro 2012 oraz o problemach z nim związanych

(źródło Kanał 5)

 

Stadion w Dnipropietrowsku

Widok na budowany stadion (więcej zdjęć na uaeuro2012.com)

 

11:52, leszlong , sport
Link Komentarze (4) »
niedziela, 04 maja 2008
Ukraińskie podejście do Euro 2012

Temat gorący jak kartofel. Zbliżające się mistrzostwa Europy w piłce nożnej w roku 2012. Szansa na promocję dla dwóch państw - organizatorów. Widząc to co się dzieje w Polsce, czytając o kolejnych przesuwanych terminach budów i posiadając informacje działań współorganizatorów, stwierdzam, że u nas jest gorzej i jednocześnie lepiej. Dlaczego? Z analizy artykułu z "Dziennika" wynika obecny stan prac na Ukrainie. Jest gorzej, bo to oligarchowie są motorem napędowym organizacji tej imprezy. Finansują, budują, w jednym celu - aby zarobić na mistrzostwach. W ten sposób utrwala się władza oligarchów, ich imperia finansowe dostaną nowy zastrzyk kapitału (jeśli Euro będzie dochodowe). Lepiej, bo już teraz mają prawie gotowe stadiony w Dniepropietrowsku i Doniecku, budowane z pieniędzy oligarchów, reszta to na razie puste place budów oprócz Charkowa, gdzie coś się dzieje (na tej stronie można obserwować stan budowy ukraińskich stadionów), rząd obiecuje zakończenie budowy autostrady od Krakowca do Lwowa do końca 2011r. Czyli coś się dzieje. U nas na razie tylko stadion Lecha w Poznaniu ma zostać do końca tego roku przebudowany. Reszta stadionów to wirtualne prezentacje i tylko tyle. Co do autostrad to nasz kochany rząd zapowiada wybudowanie do 2012 A4 do granicy z Ukrainą. Dla mnie to bajki, gdyż nie wyrobią się czasowo. Wedle informacji na stronie o Euro2012, mowa o A4 jest w kontekście odcinków Zgorzelec-Krzyżowa i Kraków-Szarów. Pozostaje jeszcze ok. 250 km na wschód. Jak dojdą do Tarnowa, to będzie dobrze. Ukraińcy wybrali inny system budowy, czyli gorsza jakość, niespełnianie wymogów UE, ale za to połączenie miast-gospodarzy. Zastanawiam się jak będzie możliwe, przemieszczenie się kibiców z Polski na Ukrainę, jeśli nie będzie autostrady biegnącej przez granicę? Nie wszyscy polecą samolotami. No coż, szykuje się blamaż.
 
Ukrainę wyprzedzamy w zakresie infrastruktury hotelowej i lotnisk - tak można dowiedzieć się z raportu UEFA. Nie korzystałem z ukraińskich lotnisk, ale za to mam pewne pojęcie o bazie noclegowej na Ukrainie i faktycznie muszą tam nadrobić spore zaległości. Poniżej reportaż programu "Okna" o lotnisku Boryspol koło Kijowa.
 
 
Żeby nie popaść w samouwielbienie, polecam lekturę artykułu o polskich problemach z EURO 2012 z ukraińskiego portalu. Skandal korupcyjny, problemy z finansowaniem budowy stadionów w Warszawie i Gdańsku, przekraczanie terminów wyznaczonych przez UEFA. O tym mozna pokrótce poczytać. Ponadto postawa rządu polskiego sporo dała Ukrainie do myślenia, kiedy premier wydał zakaz wyjazdu na konferencję miast-organizatorów polskich urzędników państwowych. Wschodniego sąsiada reprezentowali prezydent Juszczenko, członkowie rządu (minister transportu Winski, minister obrony Jechanurow), a Polskę tylko wiceprezydenci miast. Nie ta ranga, więc nic dziwnego, że w kuluarach mówiło się o skandalu. Niedobrze, kiedy polski konflikt prezydent-premier przenosi się na EURO 2012. To jest podejście chłopców w piaskownicy, a nie osób odpowiedzialnych za nasz kraj. A wstydzić musimy się wszyscy.
 
Niech trwają przygotowania do naszego wspólnego święta i niech nic nie zakłóca, ani polityka ani brudne interesy gospodarcze czy sportowe.
 
[06.05.2008] PS> Niestety, problem z rasizmem może się odbić na organizacji EURO 2012. UEFA dostrzega ten problem polskiej piłki nożnej i przypomina, iż dalsze lekceważenie rasizmu może negatywnie wpłynąć na końcową ocenę przygotowań do mistrzostw Europy (ostrzeżenie).
19:41, leszlong , sport
Link Komentarze (5) »
środa, 18 kwietnia 2007
Polska i Ukraina gospodarzami Euro 2012
 
platini

Sukces niesamowity. Dziekuję Ukrainie za inicjatywę i podjęcie rozmów z Polską na temat organizacji turnieju Euro 2012. Dziękuję rządom polskim (Belki, Marcinkiewicza i Kaczyńskiego) za poparcie polityczne. Chapeau bas! Mam nadzieję, że ta wspólna inicjatywa zbuduje głębokie porozumienie pomiędzy naszymi krajami i nienawiść już nie będzie wyznacznikiem kontaktów mieszkańców tych państw.
 
radość

УКРАЇНА і ПОЛЬЩА - господарі Євро-2012! - (donbass.dn, gpu-ua.info)
 
PS. z forum na stronie champion.com.ua

 Тетяся

18.04.07 19:59:20
Хтось тут написав про те які партійні погляди мають ті хто був у Кардіфф на презитації.
То ще одни доказ, що разом нас багато, футбол об"єднає не тільки Україну, а переможе старі образи між нами і Польщею.
Слава братам слов"янам!!!!!!!!!!! Слава українцям!!!!
23:00, leszlong , sport
Link Komentarze (2) »
wtorek, 17 kwietnia 2007
Euro-2012 czyli Polska i Ukraina wespół w zespół
 
euro2012
 
Dziś ostatnie prezentacje zaś jutro ostateczna decyzja, kto bedzie organizatorem turnieju EURO-2012. Prasa w każdym z krajów starających się o organizację, obwieszcza o dużych szansach na wygraną (gazeta.pl ). Po oglądnięciu stron kandydatów - Włochy, Chorwacja-Węgry i Polska-Ukraina - stwierdzam, że najsłabsza strona internetowa jest węgiersko-chorwacka. Każdy z kandydatów ma swoje atuty i wady. Jako Polak oczywiście wolę, aby wybrano wspólną propozycję Polski i Ukrainy, bo to jest szansa na ożywienie tej części Europy, na zjednoczenie duchowe podzielonych politycznie społeczeństw. Ponadto dochodzi strona komercyjna (85 mln konsumentów).
Metody prezentacji są różne: od wystąpień znanych sportowców i polityków w Cardiff po flash-mob (gazeta.lviv.ua). Wedle gazeta.ru w razie wyboru polsko-ukraińskiej oferty, Ukraina wyda ponad 4 miliardy USD na przygotowanie i organizację EURO-2012 (budowa infrastruktury transportowej, powiększenie bazy noclegowej oraz przebudowa starych i budowa nowych stadionów). Minister ds spraw rodziny, młodzieży i sportu Ukrainy Wiktor Korż powiadomił, że "ogólnie ukraińska gospodarka w razie organizacji finałowej części EURO-2012 zyska 37 miliardów hrywien (USD 7,4 mld)".
Oczywiście zagrożeniem dla naszej kandydatury jest polityczny kryzys na Ukrainie oraz śledztwo w sprawie korpucji w polskiej piłce nożnej. Jednak inni kandydaci też swoje mają za uszami. Jedno jest pewne, nie ma kandydata 100% pewniaka, więc szansa jest duża.
A jutro trzymamy kciuki, bowiem wszyscy kibicujemy Euro2012 - Триматимемо кулаки разом!! Ми всі фанати Euro2012!!
18:12, leszlong , sport
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 lutego 2007
Przeprowadzka Tymoszczuka za 20 milionów euro

Днями капітан донецького “Шахтаря” Анатолій Тимощук стане гравцем пітерського “Зєніта”. Про це футболіст повідомив видання “Спорт Сегодня”

I jak tu nie grać na Ukrainie. Cena za zmianę barw klubowych Toli Tymoszczuka wyniosła 20 milionów euro czyli dużo więcej niż rekordowe transfery w polskiej piłce nożnej - Żurawski (2 miliony funtów), Błaszczykowski (2,8 miliona euro), Matusiak (1,9 miliona euro). Polscy piłkarze pamiętajcie, że porządne pieniądze to nie tylko zachodnia część naszego kontynentu. Na Wschodzie również dobrze płacą. Szachtar Donieck jak i Dynamo Kijów grały już Lidze Mistrzów, więc ich piłkarze są znani piłkarskiej Europie. Nasi docierają tylko, jak im się uda, do przedsionka Ligi Mistrzów. I dlatego kwoty są dużo niższe.

Anatolij Tymoszczuk

18:45, leszlong , sport
Link Dodaj komentarz »